A Dunántúli Református Egyházkerület Választási Bizottsága és az egyházmegyék választási bizottságai megállapították a 2020-as egyházi tisztújítás kapcsán az egyházkerületi és egyházmegyei tisztségekre jelöltté vált személyek listáját. A jelöltlistákat a tovább mögött közöljük. (Az egyházmegyék folyamatosan küldik be az adatokat, amelyekkel frissítjük a cikket.)
Egyházkerületünk és egyházmegyéink jelöltjeit a tovább mögött tekinthetik meg!
tovább
Soponyán átélték a közösségi összefogás erejét
A falu református templomát 1720-ban építették, az idén háromszáz esztendeje! - a históriát Csiba Krisztina lelkipásztor idézte fel.
A templomtorony 1892-1893ból való, a második világháborúban elpusztult a homlokzati része, és vele együtt a harangok is. A gyülekezet a háború után szerette volna újjáépíteni, de soha nem volt rá elég pénz. A templom helyreállítása, használhatóvá tétele is nagy anyagi kiadással járt. Új harangokat készíttettek, és 1958 óta harangláb állt a templom mellett. A helybéliek az 1990-es években új lendülettel kezdtek a felújításba: 1993-ban létrehozták a Soponya Református Templomáért Alapítványt. Sajnos soha nem volt olyan külső pályázat, ami lehetővé tette volna, hogy elkészüljön a torony.
A gyülekezet vezetése, a hívő reformátusok, a soponyai emberek mintegy beletörődtek: a torony építése olyan álom, amely már soha nem valósul meg. - Az Úristen csodája, hogy a magyar kormány támogatásából, a Dunántúli Református Egyházkerületen keresztül, a dunántúli templomrenoválások projektje keretében egy nagyobb összegű támogatást kapott egyházközségünk. Ez tette lehetővé, hogy rengeteg imádság, előkészítő munka után elkezdődhetett a múlt év augusztusában a torony építése - emelte ki Csiba Krisztina. Az adománygyűjtés folytatódott, s a hívek megtapasztalták: sokaknak fontos a torony ügye.
Nagyszabású jótékonysági estet tartottak, gyülekezeti tagjaik, a község más vallású polgárai, magányszemélyek, vállalkozások, az önkormányzat, a faluból elszármazottak, korábbi soponyai lelkészek leszármazottai is hozzájárultak a torony újjáépítéséhez. - Átéltük a közösségi összefogás erejét - folytatta a lelkésznő. - Idén március 27-én fontos mérföldkőhöz érkeztünk: a harangok és a toronysüveg is felkerült a helyére. A templom a csúcsdísszel, a református csillaggal együtt 28 méter magas. Megtudtuk: a Bibliát, a templom történetéről és az új torony építéséről készült iratot is tartalmazó időkapszulát még a földön álló toronysüvegnél helyezték el. A süveg bádogozását és a csillagot Képli Ferenc bádogos készítette. A toronysüvegben, a Fejér Megyei Hírlap március 28-ai számát tartalmazó tartót Papp Ferenc ács helyezte el a toronysüveg mestergerendáján.
Kedves Testvérek!
A soponyai szeptember 12-i hálaadó ünnepségről tudósítás 19:55-től a műsor végéig meghallgatható a következő linken:
https://mediaklikk.hu/.../reformatus-magazin-2020-09-27.../
Az ünnepségről készített a Fejér Megyei Hírlap képeit a következő linken lehet megtekinteni:
https://www.feol.hu/galeria/halaado-istentisztelet-soponyan-templomtorony-szentelessel/4
tovább
Szabadtéri rendezvény, ref. ifjúsági találkozó, amely minden érdeklődő számára nyitott.
Szeretettel várjuk a fiatalokat!
tovább
Istent szolgálva, közösen
Egy kis gyülekezet élete a nagyvárosi forgatag számára fel sem tűnik. Pedig megannyi szép és jó dolog történik egy falusi közösségben is.
2016-ban kezdtem meg szolgálatomat a szabadbattyáni református gyülekezetben. Helyettesként szolgáltam közel három esztendőn keresztül. Gondolataimban és cselekedeteimben minden esetben a gyülekezet érdekeit tartottam szem előtt, szüntelenül bízva Isten kegyelmében és kérve áldását a szolgálatomra! Urunk áldásaként élhettük meg, hogy a keleti országrészből való származásom ellenére viszonylag hamar testvéri közösség formálódhatott a presbitérium, a gyülekezeti tagok és közöttem. A szolgálatom kezdetén éppen lezárás alatt lévő pályázat, és a hálaadó istentisztelet közös szolgálatra hívott bennünket!
Összefogással az előttünk álló feladatokat elvégeztük. Tudva azt, hogy testvérek vagyunk Krisztusban, és bízva Isten megsegítő kegyelmében, együtt nekiálltunk a parókia lelkészlakás része felújításának! Legelőször a Petőfi utca felőli, ún. fő kerítést festettük le egy szombat délelőtt, mintegy 35 fős közösségben.
Imádságban Isten elé vittük a parókia felújítás további munkálatait is, majd 2018-ban lecserélhettük a régi tetőszerkezetet gyülekezeti összefogással, pályázati támogatás nélkül!
Azonban nem maradt el a pályázati támogatás sem! A magyar kormány adta lehetőségeket kihasználva a lelkipásztori lakrészt teljes egészében felújítottuk. Az épület külső felületét és belső területét is modern, gyönyörű otthonná tudtuk tenni: a fűtés korszerűsítése, a villamoshálózat felújítása, a belső terek modernizálása, festése... Hálát adunk a pályázati lehetőségért, de nagy öröm számunkra az is, hogy a gyülekezet ugyan ekkora mértékű adománnyal járul hozzá a felújítási munkálatok véghez viteléhez.
A felújítási folyamat következő lépéseként a parókia és gyülekezeti ház udvarát tettük rendbe. A talaj kiegyenlítése, a kert rendbe tétele valósult meg. Így a kisgyermekes lelkészcsalád és a gyülekezet minden korosztálya számára lehetőség nyílik a terület használatára!
Hála Megváltónknak, hogy közösen az Isten ügyét szolgálhatjuk a gyülekezetben. Egy romos épületből Isten szabadbattyáni népe, a testvéri közösség ereje egy szépen felújított, otthonná tett parókiát valósított meg. Ennek köszönhetően lehet ismét helyben lakó lelkésze a gyülekezetnek. A szolgálatomat itt 2016 nyarán kezdtem el, a gyülekezet 2018 júliusában választott meg lelkipásztorának, nagytiszteletű Esperes Úr 2018 szeptemberében iktatott be lelkipásztori hivatalomba és Isten kegyelméből 2019 áprilisától életvitel szerűen lakunk Szabadbattyánban a feleségemmel és kisgyermekünkkel. A szolgálatban és szabadbattyáni lakosként is érezhetjük azt, hogy testvéri közösségben vagyunk, egy nagy család tagjaivá lettünk!
Hála van a szívemben azokért a református keresztény emberekért, akik önzetlenül álltak oda Isten oldalára, és a mai napig a munkának terhét hordozzák. Sok-sok testvérem, szolgatársam munkája, áldozata van abban, hogy most itt tarthatunk. Jelenleg a templom tornyának felújítása készül, melyet a templomhajó vakolása fog követni Isten kegyelméből.
Isten velünk van! Érezhetjük ezt a már eddig elvégzett feladataink megvalósulásában; az előttünk álló feladatok jó irányba haladásán is! Fontosnak tartjuk, hogy egy család vagyunk, odafigyelünk és vigyázunk egymásra lehetőségeink szerint!
Azonban tudjuk, hogy mindezek a törekvéseink csak úgy válhatnak igazzá, ha azokon Isten áldása nyugszik meg! Eddig ezt tapasztaltuk és Tőle kérjük ezt a továbbiakban is valamennyien; hiszen tudjuk és éljük az Ő szavának igazságát: „Ahol ketten vagy hárman összegyűltök az én nevemben, ott vagyok közöttetek!" Mt. 18: 20
Őszinte szeretettel adok hírt a mi nagy családunkról, a Szabadbattyáni Református Egyházközség életéről; és testvéri szeretettel hívom meg kedves mindnyájukat látogatóba hozzánk!
Szücs Sándor, lelkipásztor
Kedves Testvérek!
Egyházmegyei Női Csendesnapunkon a korona vírus terjedése miatt sajnos személyesen nem találkozhatunk. De alkalmunk nem marad el, csak a virtuális térben kerül megtartásra.
Online közvetítéssel kerül megrendezésre Női Csendesnapunk október 17-én (szombaton) Székesfehérváron a Budai úti református templomban.
Az online közvetítés a megadott linken lesz elérhető:
Elstartolt a jelentkezési időszak a Magyar Református Szeretetszolgálat Nyilas Misi Ösztöndíj Programjára. A nehéz körülmények között nevelkedő, fiatal tehetségeket most mi is támogathatjuk adományunkkal.
A tehetség kincs! - ez a Magyar Református Szeretetszolgálat ösztöndíjprogramjának jelmondata. A tehetség kibontakoztatásához azonban nem elég a kitartó, szorgalmas munka, gyakran külső segítségre, támogatásra is szükség van hozzá. Az iskolai különórák, a megfelelő eszközök beszerzése, a versenyek nevezési díjai ugyanis komoly költséget jelentenek, melyeket nem minden család engedhet meg magának. Ebben a helyzetben nyújt támogatást a Nyilas Misi Ösztöndíj, amelyben indulása óta 365 diák vett részt, akik összesen 26,5 millió forint támogatásban részesültek.
Az évente meghirdetett pályázatra olyan magyar és határon túli magyar nyelvű oktatásban résztvevő 5-12. évfolyamos diákok jelentkezhetnek, akik valamely művészeti ágban, sportban vagy természettudományban, bölcsésztudományban kiemelkedően tehetségesek, szociálisan hátrányos helyzetűek. Az anyagi támogatás mellett mentorok is segítik a programban résztvevő diákokat tehetségük kibontakoztatásában a Nyilas Misi Újratöltve-program keretében belül, és többek között a tudatos pénzügyi gazdálkodás és a karrierépítés mikéntjeit is megtanítják az ösztöndíjasoknak.
Jelentkezni október 31-ig lehet a legyenfolytatas.jobbadni.hu oldalon keresztül. A beadott pályázatok közül egy szakmai zsűri választja ki a 2020/21-es évad támogatott tehetségeit. A programban résztvevő fiatalok 10 hónapon keresztül, havi 10 ezer forint támogatást kapnak, és tehetségük kibontakoztatásában egy választott mentor is segítségükre van.
Most bárki támogathatja a nehéz körülmények között élő ifjú tehetségeket a Magyar Református Szeretetszolgálat 1358-as adományvonalának felhívásával vagy az ADOMANY szó SMS-ben való elküldésével. Adományozni az alapítvány 10702019-85008898-51100005-ös bankszámlaszámán (közlemény: ösztöndíj) és az adomany.jobbadni.hu oldalon keresztül is lehet.
tovább
Imádságra hív, valamint egymás iránti felelősségvállalásra és türelemre int a Generális Konvent Elnöksége a koronavírus-járvány idején. A Kárpát-medencei református egyházak vezetőinek tanácskozó testülete szeptember 23-án, szerdán online ülésezett.
A mostani tanácskozás elsődleges célja annak a felmérése volt, hogy miként küzdenek meg az egyes egyházak a járvány második hulláma során jelentkező kihívásokkal, hogyan alakul az egyházi élet, hol van szükség segítségre, támogatásra.
Mint a beszámolókból kiderült, számos egyházi rendezvényt le kellett mondani a koronavírus miatt, ami nehéz helyzetbe hozta a közösségeket is, de az előírt járványügyi szabályok szigorú betartásával sok helyen biztonságosan meg tudják tartani az istentiszteleti alkalmakat. A legnagyobb nehézségekkel a kárpátaljai egyháznak kell megküzdenie. Ukrajnában az egészségügy állapota, az elvándorlás és a hívek gyakran kilátástalannak tűnő anyagi helyzete eddig is komoly kihívást jelentett a magyar református közösségek működésében, ezért az elnökség megsegítésükre gyorssegély folyósításáról döntött.
A Generális Konvent Elnöksége imára hívja a magyar reformátusokat, erről rövid közleményt is kiadtak, ami az alábbiakban olvasható:
A Generális Konvent Elnökségnek közleménye
A Generális Konvent Elnöksége azzal a kéréssel fordul a magyar reformátusok közösségeihez, hogy a koronavírus-járvány idején tartsanak könyörgéseket, imaközösségeket és egyéni imádságokban is vigyék a Gondviselő Isten elé a betegeket gyógyulásért, a gyógyítókat erőik megújításáért, a döntéshozókat bölcsességért. Tegyük ezt egymás iránti közös felelősségünket is gyakorolva, türelemmel hordozva élettevékenységeink korlátozását és reménységgel várva a veszedelem elmúltát. „Tartassanak könyörgések, imádságok, esedezések, hálaadások minden emberekért!" (1Tim 2,1)
A tanácskozáson üdvözölték a www.segitseg.ma webcímen elérhető online platform együttműködési kezdeményezését. Az októberben induló honlap legfontosabb célja, hogy a határon túl és a diaszpórában élő magyarok szülőföldjükön anyanyelvű ellátáshoz jussanak. Ehhez várják a mentálhigiénés végzettséggel rendelkező, lelkigondozással, párkapcsolati tanácsadással, házassági terápiával vagy szenvedélybetegekkel foglalkozó református lelkészek jelentkezését.
Az elnökségi ülésen továbbá a készülő új gyülekezeti énekeskönyvről is beszámoló hangzott el. Többéves előkészítés után, még idén lezárulhat a szerkesztői munka, és várhatóan jövő tavasszal vehetjük kézbe az addigra nyomtatásban is megjelenő kiadványt.
Ahogy már korábban is hírt adtunk róla, egyre több a koronavírus-fertőzött a világon, és a járvány második hulláma megérkezett Magyarországra is, ezért kiemelten fontos az óvatos, megfontolt viselkedés.
FURCSA.
Ezzel a szóval lehetne talán leginkább jellemezni hétköznapjainkat. Gyülekezeti alkalmaink során nem fogunk kezet, nem öleljük meg egymást. Maszkban ülünk a padsorokban, talán gyanakvóan vizslatjuk a másikat. Főleg, ha tüsszent egyet. Az istentiszteletek után másfél méter távolságból beszélgetünk egymással, így csökkentve a fertőzésveszélyt. Furcsa, szokatlan, kényelmetlen.
FÉLELEM.
Ez a második szó, ami eszünkbe juthat, hiszen sokan félnek a vírustól, egymástól. Félünk attól, hogy mi magunk megfertőződünk, esetleg tünetmentesen átadjuk a kórt valaki olyannak, akinek a szervezete nem tud megbirkózni a betegséggel. Félünk megnyitni a híroldalakat, félünk kimenni az utcára, felszállni a buszra, bemenni a munkahelyünkre. Olyan sok mindentől félünk.
Az életünk manapság furcsa és félelemkeltő. Pedig lehetne egyszerűen csak megfontolt és óvatos is. Ha hisszük, hogy Istenünk ura a történelemnek, ura a vírusnak, ura a félelmeinknek és a körülöttünk lévő, furcsa világnak is, akkor elég a megfontoltság. Igen, furcsa és kényelmetlen maszkban ülni. Igen, furcsa nem kezet fogni, és igen, félelemkeltő olvasni a fertőzöttek napról-napra növekvő számát. Mindennek azonban nem muszáj bennünket is furcsává tennie, bennünk is félelmet ébresztenie.
ELÉG A MEGFONTOLTSÁG ÉS AZ ÓVATOSSÁG.
Elég, ha gyakran fertőtlenítjük kezeinket, esetleg kesztyűt húzunk. Elég a maszk, elég a másfél méter betartása. Elég az óvatos, megfontolt viselkedés. Mert a járványnak egyszer vége lesz, a kézfogás, a szabadság, a maszknélküliség vissza fog térni. Hiszen a mi Urunk Ura a vírusnak is. Higgyük ezt el, de azért tegyük föl a maszkot. Óvatosan, megfontoltan.